MAVI AY

 

Mavi Ay’ı daha önce seyretmedinizse 31 Aralık’ta hazır olun!
 

 

Doğu ve Batı kültürleri arasındaki farkın derin sebeplerinden biri olan Mavi Ay / Blue Moon adı romantik muhtevası realist astronomik ve astrolojik bir kavramdır.

 

 

Yıl olarak bakarsak bazı yıllar 12 Dolunay yaşanırken bazı yıllar 13, hatta 14 Dolunay görülür. Bizim kültürümüzde Yeniay, Amerikan kültüründe, özellikle çiftçiler açısından Dolunay önemlidir. İlk kez 1829’da, her Dolunay’a bir isim veren çiftçiler, 13. Dolunay’a Mavi Ay /Blue Moon, daha da ender olarak oluşan 14. Dolunay’a da, az rastlanan Mavi Ay anlamında “once in a Blue Moon” adı vermişlerdir.

Mavi Ay, 32 ayda bir, yani 2,7 yılda bir oluşur. Her yüzyılda sadece 41 kez gerçekleşir. 19 yılda bir de, bu kez senede 2 kez Mavi Ay oluşur. Bu da her yüzyılda en fazla 4 ya da 5 kez gerçekleşir. Hepsinden çok daha ender olmakla birlikte, bu Mavi Ay ya da Masmavi Ay’larda bir de Ay Tutulması yaşanabilir.


Bu 31 Aralık 2009’da yani miladi senenin son gününde bir Mavi Ay’la birlikte Ay Tutulması yaşayacağız. Bu demektir ki 2 Aralık civarlarındaki ilk Dolunay’da yaşadığımız olayların, bir kez daha üstesinden gelmek durumunda kalacağız. Ay tutulmaları turbo etkili dolunaydır; olayların etkisini kat kat arttırır.


31 Aralık 2009 tutulması 21 Aralık 1991 tarihindeki tutulmayla, Miladi yılbaşından sonra 15 Ocak 2010’daki gerçekleşecek olan Güneş Tutulması da, 15 Ocak 1992’deki tutulmayla aynı döngüdedir. O yıllara geri döndüğümüzde, bugünkü gibi, çok da iç açıcı bir süreçte olmadığımızı hatırlayabiliriz. Şimdi milletçe birbirimize sarılıp, olayları daha derinden anlamak, mümkün mertebe sağduyulu olmak durumundayız.

Kişisel olarak 25 Aralık ile 6 Ocak arası doğan Oğlak’lar, 28 Haziran ile 8 Temmuz arası doğan Yengeç’ler, 25 Mart ile 6 Nisan arası doğan Koç’lar ve 28 Eylül ile 8 Ekim arasında doğan Terazi’ler ve yükselenleri bu burçlarda olanlar en fazla etkiyi alabilirler.
Hakk’ın eli mesabesindeki yıldızlarla gelen bilgiler, bize kimseyi feda etmeden, tecrübelerimizden yararlanırsak kendimizi, geleceğimizi, ve ülkemizi koruyabileceğimizi anlatıyor.


Hicri yılbaşımızın bütün dost yüreklere bereket getirmesi umuduyla…

ULUĞHAN GÜNERİ /HABERKÜLTÜR.NET

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !